mgr inż. Paweł Kaźmierski ogrodnik roślin ozdobnych Twórca i Dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy Prezes Fundacji Regnum vegetabile.  Specjalista w zakresie opracowań dotyczących zieleni zabytkowej – inwentaryzacja, projekt gospodarki drzewostenem, projekty prac konserwatorskich, opinie dendrologiczne. Posiada uprawnienia do nadzorowania prac w zieleni zabytkowej.  Z zamiłowania edukator ogrodnictwa ekologicznego, z wykształcenia ogrodnik roślin ozdobnych.
Snuje opowieści o roślinach i ich związkach z nami i cywilizacją.
O bakteriach szczęcia i ogrodzie


Warsztaty

Zasadą pracy w naszym ogrodzie na warsztatach jest to, że trzeba się trochę pobrudzić,  to co wytworzycie zabieracie ze sobą do domu.
Zapewniamy materiały na warsztaty oraz fachową wiedzę.


100,00 złotych od osoby „zakwita tylko raz biały kwiat” czyli królowa nocy i jej koleżanki z rodzaju epifyllum – poznajemy kaktusy epifityczne, gatunki, odmiany, sposoby rozmnażania, w ramach zajęć otrzymujesz sadzonki tych roślin.


150,00 złotych od osoby – sadzonkowy szwedzki stół – jak rozmnażać byliny przez podział, sadzonki, nasiona, co to jest skaryfikacja i stratyfikacja nasion, przygotowanie podłoża czy w końcu poznanie ciekawych, jeszcze rzadkich w kraju gatunków.


150,00 złotych od osoby ekologiczna uprawa warzyw – tematem zajęć są rośliny jadalne, produkcja ich rozsady, nawożenie organiczne i uprawa metodą no dig czyli bez kopania ziemi, sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie.


25,00 złotych od osoby – warsztaty patrz, słuchaj, dotykaj, wąchaj, smakuj masz sposobność zjedzenia prosto z krzaka carskiego pomidora, poskubania liści mięty jagodowej, wgryzienia się siekaczami w starodawne jabłka czy wyczucia subtelnych różnic w smaku rozmaitych szczypiorów cebulowych lub czosnkowych, zrobienia sobie różonaniady w upalny dzień z płatków historycznych odmian róż. Bardzo specyficzny jest krwawnik syberyjski – kwaśny, gorzkawy, orzeźwiający a na końcu pikantny.  Ale jest jeden warunek –  próbowanie tylko na miejscu, nic na wynos poza żołądkiem. W trakcie warsztatów dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o roślinach. Zajęcia dedykowane dla grup zorganizowanych prowadzone przez edukatora. Korzystamy z sezonowych darów ogrodu na zajęciach.


150,00 złotych od osoby – tulipanowa lasagne – kojarzy się kulinarnie, ale nic bardziej mylnego, to sposób sadzenia roślin cebulowych w donicach, aby te długo dekorowały.

50,00 złotych  od osoby – „wyfikane”  tulipany dla koneserów – rzadkie gatunki i odmiany tych roślin, metody uprawy, ochrony przed gryzoniami, dlaczego tulipany się wyradzają.
warsztaty odbywają się w soboty i niedziele 11-12:30 do końca października

1.500,00 złotych od osoby – kurs projektowania wykonawczego ogrodów – zajęcia prowadzone w trybie indywidulanym 15 godzin.